„Magiczny dwór Rybieniec. Wędrówki z Karolem Soberskim”

60,00 zł

 

W przyszłym roku pojawi się kolejny autorski przewodnik Karola Soberskiego zatytułowany „Magiczny Dwór Rybieniec”! Będzie to przewodnik po gminach: Kiszkowo, Skoki, Kłecko, Mieścisko i Mieleszyn, którego centrum będzie właśnie dwór w Rybieńcu. 
Przepiękny dwór w Rybieńcu będzie centralnym punktem mojej książki (z szeroko opisaną historią dworu i majątku, począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych), z którego autor będzie zabierał turystów w niezwykłe wędrówki do najciekawszych miejsc we wspomnianych gminach!
Będzie to przewodnik inny niż wszystkie i pierwsza turystyczna publikacja mówiąca o Rybieńcu i okolicach! Premiera książki oczywiście we dworze w Rybieńcu!

Czas dostawy: wysyłka po premierze książki wiosną 2025 r.

27 października 2022

Opis książki

 

Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo, wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm Wendorff. W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się jego syn Friedrich Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).


Rodzina Wendorffa mieszkał w Rybieńcu do stycznia 1945 roku, gdy opuściła dwór i w wielkim pośpiechu wyjechała do Niemiec. Nigdy już nie powrócili do Rybieńca. I tym wiąże się pierwsze ciekawa historia… Druga tajemnice to sztuczna wyspa usypana na jeziorze Rybno Małe... Kolejna, to losy Friedrich po 1945 roku... 

 

Inną bardzo zagadkową sprawą jest także las, należący do Friedricha von Wendorffa, leżący około jednego kilometra na północny-zachód od Rybieńca (w kierunku na Jagniewice) hodował bażanty. Do dzisiaj na ten las leśnicy mówią „bażantarnia”. Ale ten las ma inną tajemnicę związaną z właścicielem Rybieńca. Jak twierdzą mieszkańcy tej okolicy, w lesie znajdowała się… modlitewnia! Cóż to takiego? Była to polana o powierzchni około 2 hektarów, zlokalizowane w głębi lasu, przypominające ogród (na co dzień tym miejscem opiekował się ogrodnik Wendorffa). Było to miejsce z licznymi ścieżkami i drewnianymi ławami. Co skrywa modlitewnia?

 

Autor: Karol Soberski

Rok wydania: 2025

Liczba stron: 200

Wymiary: 148x210 mm
Papier: kreda

ISBN: 

Kategoria: przewodnik turystyczny

Inne książki

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.