Drugie, rozszerzone wydanie książki „Zapomniana zbrodnia” już wydrukowane!

Dzisiaj w godzinach porannych, pachnący jeszcze farbą drukarską, pierwszy egzemplarz, drugiego i znacznie rozszerzonego wydania książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” trafił w ręce autora Karola Soberskiego. Edytorsko pięknie opracowana pozycja jest już kolejną książką K. Soberskiego wydaną w ostatnich ośmiu latach. Premiera tej książki – opowiadającej o zagładzie przez Niemców w czasie II wojny światowej blisko 10 tysięcy pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie – odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Dzisiaj do Gniezna przyjechała kolejna książka Karola Soberskiego zatytułowana „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”. Jest to drugie, znaczeni rozszerzone o nowe fakty, wydanie książki „Zapomniana zbrodnia”, która ukazała się w 2017 roku. 

 

– Nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością czekałem na wydrukowany pierwszy egzemplarz mojej ósmej książki, a licząc przewodniki, to 12 pozycja która wyszła spod mojej ręki. Książki dla mnie wyjątkowej, bo wydanie II książki „Zapomniana zbrodnia” jest uzupełnione o wszystkie działania związane z badaniem tego temu, ze szczególnym uwzględnienie tego, co wydarzyło się przez ostatnie 7 lat. Ta książka jest swoistym podsumowaniem tych 20 latach mojego życia, które poświęciłem na zbadanie zbrodni dokonanej przez Niemców na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie i na badaniu „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich – mówi Karol Soberski, autor książki i dodaje, że praca wykonana przez grafika Sebastiana Tomzika, który dokonał składu i łamania książki oraz wydruk przeszedł jego najśmielsze oczekiwania.

 

Na przełomie października i listopada 2024 roku minęło 85 lat od pierwszych niemieckich transportów śmierci w mobilnych komorach gazowych, w których, w trakcie II wojny światowej, zabijano pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” (przemianowanego przez Niemców na Tie­genhof).

 

W tym roku minęło też 20 lat od chwili odkrycia przez Karola Soberskiego „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn, gdzie Niemcy pogrzebali kilkuset pacjentów „Dziekanki”. Przez te lata udało mu się również odnaleźć kilku naocznych świadków tej niemieckiej zbrodni.

 

- Moje wieloletnie dziennikarskie śledztwo i poszukiwania opisałem w wyjątkowej książce pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” wydanej w 2017 roku, której nakład błyskawicznie się rozszedł - mówi Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. - 20 lat temu odkryłem „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich i przez te dwie dekady poświęcałem czas, środki i zdrowie dla wyjaśnienia tej zbrodni i dla jej upamiętnienia. I w dużym stopniu to się udało. Ukazała się książka, stoi pomnik, stoi krzyż, odbywały się międzynarodowe konferencje poświęcone tej niemieckiej zbrodni. A ostatnie lata to intensywne badania tego miejsca prowadzone przez moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” i naszych Przyjaciół ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”, badania, które przyniosły kolejne ważne odkrycia. I o tym jest ta książka - dodaje.

 

Książka „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” ma 228 stron, jest w formacie A5 i składa się z 17 rozdziałów. Ozdobiona jest ponad 160 fotografiami, w tym wieloma archiwalnymi. Wydrukowana została na papierze kredowym.

 

Premiera książki i spotkanie z jej autorem odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, gdzie będzie też można kupić książkę w cenie 80 złotych.

 

Premierę poprowadzi Arkadiusz Gaca, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz - z ramienia Stowarzyszenia „Concordia” (które prowadzi Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie) - kustosz tego Muzeum.

 

Książka „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” to w sumie dwunasta pozycja w dorobku K. Soberskiego mówiąca o historii i turystyce na pograniczu Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Wcześniej ukazały się: „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Złoto Dziedzica” (2018), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Skarb Dziedzica” (2016).

K. Soberski napisał też trzy przewodniki: „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015), „Gmina Niechanowo” (2013) „Spacerem po Kłecku” (2011) oraz był współautorem monografia „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011).

27 listopada 2024

Czytaj więcej

04 grudnia 2024
Wielu moich Czytelników zapewne słyszało o tragedii do której doszło 30 grudnia 1912 roku podczas
30 listopada 2024
To będzie pierwsza taka okazja w historii dworu w Rybieńcu! Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko
28 listopada 2024
Przy komplecie publiczności w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się dzisiaj wieczorem

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.