Instytut Literacki oficjalnie powołany!

Dzisiaj został oficjalnie podpisany Akt Notarialny Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, który swoją działalność rozpocznie tuż po wakacjach. Głównym celem projektu będzie popularyzacją książek i literatury różnego gatunku w których promowana będzie Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie. Instytut będzie się też zajmował wydawaniem książek, organizacją targów i kiermaszów książki, spotkań z pisarzami, promocją czytelnictwa, w tym współpracą z bibliotekami, a także różnego rodzaju wydarzeń (festiwale, konferencje, itp.) związaną z szeroko pojętą literaturą. Instytut będzie również uczestniczył w ogólnopolskich targach książki.

Jak już informowaliśmy, pomysł powołania Instytutu pojawił się w 2021 roku, przy okazji organizacji IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Jednak wówczas bardziej skłaniałem się, by nazwa brzmiała Instytut Historii Ziemiaństwa a jego działalność skupiała się m.in. na promocji ziemiaństwa poprzez książki. Jednakże ostatnie tygodnie i wiele rozmów z pisarzami, bibliotekarzami a także z gronem znajomych i przyjaciół, przekonał mnie, że lepiej powołać projekt o znacznie szerszym zakresie. Tym samym powołany został Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

 

I dzisiaj nastała ta chwila.  Stało się! Ten dzień przejdzie do historii mojego życia! Dzisiaj podpisany został Akt Powołania Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich! Otwiera się nowy etap w moim życiu! Wszystkich zainteresowanych szeroko pojmowaną promocją literatury, książek i wszelkich wydarzeń literackich związanych z województwem wielkopolskim i kujawsko-pomorskim  zapraszam do współpracy! – mówi Karol Soberski, fundator Instytutu.

 

Instytut ma być takim swoistym think tankiem zajmującym się promocją literatury (ale też turystyki i historii) związanej z Wielkopolską i Kujawsko-Pomorskim.

 

Założenia Instytutu

Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich ma w planach wydawanie książek autorstwa K. Soberskiego (rocznie chcę wydawać od 3 do 5 książek), ale także książki innych pisarzy którzy w swoich książkach będą pisać o naszym regionie. Instytut będzie również organizować targi i kiermasze książek, spotkania literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi, promować czytelnictwo (w tym współpracować z bibliotekami), a także organizować różnego rodzaju wydarzenia (festiwale, konferencje, itp.) związaną z szeroko pojętą literaturą. Instytut będzie również uczestniczył w ogólnopolskich targach książki.

 

Instytut swoje cele będzie realizował także m.in. poprzez inicjowanie i prowadzenie badań historycznych, prowadzenie kwerend archiwalnych, tworzenie programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Do współpracy w Instytucie, K. Soberski zaprosił pisarzy, ale też historyków, archeologów, muzealników, prawników, archiwistów i regionalistów, którzy wspólnie będą działać na rzecz szeroko pojętej promocji literatury w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskim. – Na dzisiaj lista współpracowników nie jest jeszcze zamknięta. Każda z tych osób, która zadeklarowała chęć działania w Instytucie ma ciekawe, innowacyjne, często unikatowe pomysły, których w pojedynkę nie mogliby zrealizować, a w ramach Instytutu stanie się to możliwe – dodaje K. Soberski.

 

Instytut będzie zajmował się:

- wydawaniem książek

  • o historii ziemiaństwa (XVIII, XIX i XX wiek)

  • o II wojnie światowej

  • beletrystyka

- promocją czytelnictwa (współpraca z bibliotekami)- organizacją wydarzeń literackich:

  • targi i kiermasze książek

  • spotkania z pisarzami

  • warsztaty literackie

  • festiwale literackie

  • wyjazdy studyjne

- turystyką, nie tylko literacka- organizacją kameralnych koncertów i spotkań z ludźmi kultury- badaniem nad literaturą Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego- prowadzeniem archiwum społecznego- udziałem w ogólnopolskich targach książki

 

Najbliższe działania

Aktualnie, po podpisaniu Aktu Powołania Instytutu, trwają dalsze prace związane ze stroną formalno-prawną Instytutu. Wkrótce zostanie również wybrany zarząd Instytutu.

 

Trwają też rozmowy w celu znalezienia odpowiedniego i godnego miejsca na siedzibę Instytutu. Wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa Instytutu, także kanał na YT, ale jest też planowanych wiele innych, innowacyjnych pomysłów.

 

    Osoby lub firmy, które chciałyby wesprzeć finansowo lub merytorycznie działalność Instytutu lub nawiązać z nim współpracę – zapraszamy do kontaktu na maila: karol@soberski.pl

17 lipca 2024

Wydarzenia literackie

04 grudnia 2024
Wielu moich Czytelników zapewne słyszało o tragedii do której doszło 30 grudnia 1912 roku podczas
30 listopada 2024
To będzie pierwsza taka okazja w historii dworu w Rybieńcu! Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko
28 listopada 2024
Przy komplecie publiczności w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się dzisiaj wieczorem

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.