Karol Soberski prezesem Instytutu Literackiego!

Jak już informowaliśmy, tydzień temu został podpisany Akt Założycielski Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, który swoją działalność rozpocznie tuż po wakacjach. Głównym celem projektu jest popularyzacja książek i literatury oraz promocja Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Z tego względu Instytut ma działać w czterech obszarach: literatura - turystyka - muzyka - konferencje! Instytut będzie też zajmował się wydawaniem książek, organizacją targów i kiermaszów książki, spotkań z pisarzami, promocją czytelnictwa, ale także różnego rodzaju wydarzeniami związanymi z szeroko pojętą literaturą. Wczoraj dokonano wyboru prezesa Instytutu na 5-letnią kadencję.

Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich będzie swoistym think tankiem zajmującym się promocją literatury (ale też turystyki i historii) związanej z Wielkopolską i Kujawsko-Pomorskim. Po podpisaniu Aktu Powołania Instytutu i zakończeniu prac związanych ze stroną formalno-prawną Instytutu, wczoraj dokonano wyboru Prezesa Zarządu Instytutu. Został nim Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i badacz historii regionu. Jego kadencja potrwa 5 lat. Wkrótce zostanie wybrany cały Zarząd Instytutu.

 

Cztery obszary działania

– Instytut Literacki ma działać w czterech obszarach: literatura - turystyka - muzyka - film! Pełną parą ruszymy jesienią tego roku, ale już dzisiaj możemy uchylić rąbka tajemnicy, że Instytut będzie organizował nie tylko wydarzenia związane z literaturą (np. spotkania autorskie, czy festiwal literatury), muzyką (kameralne koncerty), ale też chcemy połączyć muzykę z literaturą, czyli zrobić coś, czego dotychczas nie było. Dodatkowo w to wszystko zostanie włączona turystyka, stąd już wkrótce uruchomione zostaną strony internetowa pod domenami visitgniezno.pl i travelgniezno.pl. Wszystko z myślą o naszych mieszkańcach i turystach chcących zawitać do powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie tych, którzy chcą tutaj przyjechać w związku z przyszłorocznymi obchodami Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski – mówi Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego. – Zaproponujemy turystom, ale też naszym mieszkańcom, taką ofertę weekendowych wydarzeń, jakiej dotychczas nie było – zaznacza i dodaje, że szczegóły zostaną ogłoszone jesienią.

 

Wyjątkowe miejsca, wyjątkowi goście

Ale to nie wszystko. Instytut Literacki będzie również organizował wystawy, konferencje, czy sympozja, a wszystko to odbywać się będzie w wyjątkowych miejscach, takich jak pałace, dwory, kościoły, czy podziemia. Wydarzenia te będą również organizowane w miejscach nietuzinkowych, takich jak gorzelnie, spichlerze, czy tarasy. – Poprzez te wydarzenia chcemy do powiatu gnieźnieńskiego, ale też sąsiednich gmin, zapraszać miłośników literatury, muzyki, turystyki na wyjątkowe wydarzenia z wyjątkowymi gośćmi. Chcemy zapraszać takie osobowości, które z różnych względów nie były dotychczas zapraszane do naszego regionu. Nie chcemy konkurować z samorządowymi czy prywatnymi instytucjami kultury, ale z nimi współpracować, jeśli będzie taka ich wola. Przede wszystkim jednak chcemy zaproponować nowe możliwości spędzenia wolnego czasu, przede wszystkim weekendów, z ciekawymi ludźmi i w ciekawych miejscach – podkreśla.

 

Instytut Literacki będzie także wydawał książki, organizował targi i kiermasze książek, spotkania literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi, promował czytelnictwo w tym współpracował z bibliotekami, jak również organizował różnego rodzaju wydarzenia związaną z szeroko pojętą literaturą. W przyszłości Instytut zamierza również uczestniczył w ogólnopolskich targach książki.

 

Swoje cele Instytut będzie realizował także m.in. poprzez inicjowanie i prowadzenie badań historycznych, prowadzenie kwerend archiwalnych, czy też tworzenie programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

 

Powstaje zespół Instytutu

Od kilku dni trwają także rozmowy K. Soberskiego z osobami, które mogą w przyszłości stanowić zespół tworzący i działający w ramach Instytutu. K. Soberski prowadzi rozmowy m.in. z pisarzami, historykami, regionalistami, muzealnikami, prawnikami czy archiwistami, którzy wspólnie będą działać na rzecz szeroko pojętej promocji literatury w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskim.

 

– Osoby, które chcemy zaprosić do Instytutu wywodzą się zarówno z Gniezna czy powiatu gnieźnieńskiego, ale także z innych gmin i powiatów Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Na dzisiaj lista współpracowników nie jest jeszcze zamknięta. Każda z tych osób, która zadeklarowała chęć działania w Instytucie ma ciekawe, innowacyjne, często unikatowe pomysły, których w pojedynkę nie mogliby zrealizować, a w ramach Instytutu stanie się to możliwe – zaznacza K. Soberski.

 

Aktualnie trwają też rozmowy w celu znalezienia odpowiedniego i godnego miejsca na siedzibę Instytutu. W trakcie budowy jest strona internetowa, która będzie dostępna pod domeną instytut-literacki.pl. Będzie też także kanał na YT i wiele innych, innowacyjnych pomysłów.

 

Osoby lub firmy, które chciałyby wesprzeć finansowo lub merytorycznie działalność Instytutu lub nawiązać z nim współpracę – zapraszamy do kontaktu na maila: karol@soberski.pl

26 lipca 2024

Wydarzenia literackie

04 grudnia 2024
Wielu moich Czytelników zapewne słyszało o tragedii do której doszło 30 grudnia 1912 roku podczas
30 listopada 2024
To będzie pierwsza taka okazja w historii dworu w Rybieńcu! Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko
28 listopada 2024
Przy komplecie publiczności w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się dzisiaj wieczorem

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.