Książka „Zapomniana zbrodnia” wstrząsnęła czytelnikami w Strzyżewie Kościelnym!

Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Panmięć” był dzisiaj gościem spotkania w Strzyżewie Kościelnym (gmina Gniezno) zorganizowanym przez tamtejszą parafię i ks. Sebastiana Huebnera. W trakcie tego spotkania opowiedział o książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”, okolicznościach tej niemieckiej zbrodni ludobójstwa a także o planach wydawniczych na najbliższe dwa lata. Spotkanie odbywające się przy pysznych wypiekach, trwało blisko 2 godziny i na długo zapadnie w pamięci jego uczestników!

Gościa spotkania powitał ks. Sebastian Huebner, proboszcz parafii pw Zwiastowania NMP w Strzyżewie Kościelnym, pomysłodawca spotkania, który powitał przybyłych i przedstawił gościa wieczoru. Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książek, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.

Następnie przybliżył Czytelnikom historie opisane w nowej książce pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”, wyd. II, rozszerzone.

 

– „Zapomniana zbrodnia”, która została wydana w 2017 roku, zawierała dokumentację ponad 12-letniego prowadzonego przeze mnie śledztwa dziennikarskiego, którego efektem było odkrycie „dołów śmierci” – jedynego znanego obecnie miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w którym Niemcy pogrzebali pacjentów Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie...  „Zapomniana zbrodnia” mówi o eksterminacji psychicznie i nieuleczalnie chorych, którą to akcję Niemcy określili kryptonimem „T4” i stanowiła ona preludium zbrodni nie mającej precedensu w historii ludzkości, o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania… – mówi Karol Soberski. – Wydanie II książki, rozszerzone o kilkadziesiąt stron, jest wzbogacone o najnowsze odkrycia dokonane przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, jak również przez współpracujące z nimi Stowarzyszenie „Wizna 1939”, które od dwóch lat prowadzi razem z Fundacją badania na „dołach śmierci” w Lasach Nowaszyckich. Wydanie II książki to nowe ustalenia w temacie tej niemieckiej zbrodni, które zostały odkryte w latach 2017 – 2024 – dodaje.

 

Książka „Zapomniana zbrodnia” to efekt poszukiwań, spotkań ze świadkami wydarzeń z czasów okupacji, rozmów z rodzinami pacjentów „Dziekanki” i rodzinami personelu tegoż szpitala, jak również owoc wielu wyjazdów K. Soberskiego w lasy w okolice Gniezna, gdzie na miejscu szukał miejsc kaźni tysięcy pacjentów „Dziekanki”.

 

– Czytelnik w książce znajdzie zarówno informacje o szatańskich metodach uśmiercania pacjentów „Dziekanki”, niemieckie metody zacierania śladów tej zbrodni ale też listę części nazwisk pacjentów gnieźnieńskiego szpitala –podkreśla.

 

Spotkanie w Strzyżewie Kościelnym trwało blisko 2 godziny. Przez ten czas K. Soberski przybliżył także mało znane wątki tej niemieckiej zbrodni, opowiedział o metodach zabijania, pokazał zdjęcia największych zbrodniarzy związanych z ludobójstwem na „Dziekance”, jak również wskazał, dlaczego ta zbrodnia przez tyle dziesięcioleci była zapomniana.

 

Obecni na sali byli wstrząśnięci tą historią (o czym świadczy cisza jaka zapanowała, gdy K. Soberski zakończył swoją opowieść), a jednocześnie oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował.

 

Na zakończenie spotkania ks. Sebastian Huebner odmówił modlitwę za dusze wszystkich ofiar niemieckiej zbrodni na „Dziekance” oraz podziękował K. Soberskiemu za spotkanie i niezwykłą opowieść związaną z historią naszego regionu. 

 

Po zakończeniu spotkania można było kupić nową książkę autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych), a także uzyskać dedykację od autora.

 

Fotorelacja ze spotkania - tutaj

 

06 lipca 2025

Czytaj więcej

06 lipca 2025
Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz prezes
04 lipca 2025
Dokładnie pięć dni temu ostatni uczestnik opuścił gościnne Łubowo, gdzie w tamtejszym Hotelu Victoria odbywał
30 czerwca 2025
W niedzielne popołudnie w Łubowie zakończył się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”,

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.