Ponad 70 osób z całej Polski, w tym jeden obcokrajowiec, uczestniczyli w dzisiejszym, przedostatnim w tym roku, zwiedzaniu pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, który od 12 lat jest organizatorem cyklu zwiedzań najciekawszych miejsc w regionie, pow wspólnym hasłem „Wędrówki z historią”.
Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski (soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (instytut-literacki.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
W gronie uczestników sobotniego zwiedzania znalazło się blisko 75 mieszkańców różnych regionów Polski (Wielkopolski, Łódzi, Pomorza, Kujaw i Dolnego Śląska). Oni wszyscy chcieli zwiedzić pałac z Karolem Soberskim, w roli przewodnika.
Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli na pierwszym dziedzińcu, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii. Dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, by na koniec udać się do podziemi pałacowych.
W trakcie ponad 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
Wędrówka zakończyła się w pałacowych podziemiach, gdzie K. Soberski opowiedział o innych atrakcjach Czerniejewa i okolicznych gmin. Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
Fotorelacja ze zwiedzan do obejrzenia tutaj
Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.