Od atrakcji turystycznych okolic Gniezna po wędrówki w cieniu Fudżi

Za nami I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od piątku do niedzieli odbywa się w Hotelu Victoria w Łubowie. Drugi dzień tego podróżniczo-literackiego święta -  sobota, 28 czerwca -  rozpoczął się tuż po godz. 8.00, od... pysznego śniadania. Następnie, od godz. 10.00, nadszedł czas na maraton prelekcji, który zakończył się po godz. 19.00.

Po pierwszym dniu Festiwalu i otwarciu trzech wystaw, przyszła pora na to, na co wszyscy czekali - wykłady.

 

 

Zanim jednak przyszedł czas na prelekcje, Karol Soberski, pomysłodawca Festiwalu, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, powitał kolejnych prelegentów i wręczył im pamiątkowe zestawy promujące powiat gnieźnieński, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

 

Następnie - punktualnie o godz. 10.00 - K. Soberski i Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, powitali uczestników i prelegentów, przedstawili założenia Festiwalu i…oddali głos prowadzącemu tego dnia Festiwal, Arkadiuszowi Gacy, członkowi Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

 

Perły turystyczne… i przekraczanie granic

Pierwszą prelekcję wygłosił Karol Soberski, dziennikarz z 29-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii który opowiedział o swojej książce - drugim wydaniu - „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. W prelekcji przedstawił kilkanaście, jego zdaniem, najpiękniejszych miejsc w okolicach Gniezna.

Po pomysłodawcy Festiwalu, swój wykład miała Malwina Kowszewicz, dziennikarka i pisarka, która dzieli swoje życie między Hiszpanią a Polską. Obecnie kieruje magazynem „Luxury Boutique”. Opowiedział ona o przekraczanie granic w podróży i w miłości, które zawarła w swojej świetnej książce pt. „Jej życie”. Książka to podróż przez świat z otwartymi oczami i przez życie z otwartym sercem.

 

Polska nieodkryta, Australia z oddechem…

Kolejnym prelegentem był Mikołaj Gospodarek, który zaprezentował wykład pt.„Polska nieodkryta”. M. Gospodarek od prawie 20 lat jest zawodowym fotografem, a od 2018 roku autorem publikacji przewodnikowych i krajoznawczych po Polsce - na stałe współpracuje z wydawnictwem Pascal. Na koncie ma 35 publikacji książkowych o tematyce krajoznawczej. W swoim wystąpieniu pokazał najpiękniejsze miejsca - jego zdaniem - w Polsce.

 

Po urokach Polski, mogliśmy poznać uroki Australii. Wszystko za sprawą Joanny Sypuli-Gliwy która w prelekcji: „Oddech Pustyni, czyli przez australijski interior” zawiodła nas do tego niezwykłego kraju, w którym mieszkała w latach 1991 – 2007. Prelegentka jest autorką poświęconego rodzinom ziemiańskimi ich siedzibom zbioru reportaży historycznych „Dwór, pejzaż okaleczony”, zapisu wyprawy śladami polskich rodów po dawnych ziemiach kresowych „Podróż na Wschód” ( 2011) oraz dziennika z życia i podróży po Australii „Notes z Antypodów”.

 

Najwieksza tajemnica II RP

Piątym prelegentem był Andrzej Ceglarski, adwokat, absolwent Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Warszawie. Autor wielu publikacji, także książkowych poświęconych zarówno problemom prawnym jak i historycznym. Na polu historii jest m.in. autorem poczytnych książek „Sprawa Generała Zagórskiego” oraz „Polscy Sprawcy Klęski Wrześniowej”. Prowadzi własny autorski podcast: Prawo i Historia, Kanał Ekspercki. W swojej prelekcji pt. „Największa tajemnica II RP. Mord na Generale Zagórskim” opowiedział o swojej książce „Sprawa generała Zagórskiego. Zabójstwo prawie doskonałe” w której opisuje, w formie dziennikarskiego śledztwa, historię zamordowania tego znanego w okresie międzywojennym generała. Prelekcja uzmysłowiła publiczności, jak wiele jest jeszcze tajemnic w naszej historii.

 

Po tej prelekcji przyszedł czas na godzinną przerwę, w trakcie której uczestnicy korzystali z oferty stoisk na Kiermaszu Książek i Pchlim Targi, rozmawiali indywidualnie z pisarzami (co też się działo także w kuluarach, podczas prelekcji) a także wpisać się do Księgi Pamiątkowej Festiwalu.

 

W cieniu Fudżi

Przedostatnim wykładem był ten wygłoszony przez Jacka Podemskiego, dziennikarza telewizyjnego, eksploratora, i  przewodnik. Autor i współautor programów oraz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych.

 

I właśnie o swoich wyprawach do Japonii, w prelekcji zatytułowanej „Japonia - wędrówki w cieniu Fudżi”, J. Podemski odkrywał sekrety tego państwa, opowiadał o zwyczajach, o zaskoczeniach czekających na Europejczyków, a także o wielu niezwykłych miejscach w Kraju Kwitnącej Wiśni

 

„Świat jest jak książka…”

Sobota zakończyła się panelem dyskusyjnym pod hasłem „Świat jest jak książka. Ci którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę”. W panelu, prowadzonym przez K. Soberskiego wzięli udział: Malwina Kowszewicz (pisarka z Hiszpanii), Magdalena Woch (pisarka, tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki z Wałbrzycha), Tomasz Grzywaczewski (pisarz, dziennikarz i autor scenariuszy filmowych, autor wielu książek w których opisuje swoje wyprawy w najdalsze zakątki świata, na codzień mieszka w USA), Dariusz Garba (pisarza z Niemiec), Tomasz Górski (podróżnik i archeolog z Bydgoszczy) i wspomniany wyżej Andrzej Ceglarski.

Paneliści przez blisko godzinę dyskutowali o podróżach dających możliwość poznawania nowych ludzi, nawiązywania nowych kontaktów, poznawania świata, poznawania, które każdemu człowiekowi daje możliwości poszerzania horyzontów. Ale była też mowa o tym, że przez podróże i książki, człowiek odrywa się od codzienności i zdobywa nowe doświadczenia.

 

Ale była również mowa o innych „podróżach”, czyli o wyjściu do archiwum i zagłębianiu się w dokumenty sprzed dziesiątek lat, czy spotkaniu z człowiekiem który ma np. 104 lata i rozmowa z nim to wyjątkowa „podróż” do czasów, które skończyły się 1 września 1939 roku.Po zakończeniu dyskusji, była także możliwość zadawania pytań przez publiczność, z czego chętnie korzystano.

 

Panel dyskusyjny, a tym samym drugi dzień Festiwalu, zakończył się około godz. 19.00. Potem przyszedł czas na przepyszną kolację, chwilę relaksu, by wieczorem, udać się na niezwykłe zwiedzanie kościoła pw. św. Mikołaj w Łubowie - najstarszej drewnianej świątyni w naszym regionie. Przewodnikiem po świątyni był pisarz i regionalista Tadeusz Panowicz. Ale o tej wyprawie w kolejnym artykule.W kolejnej publikacji napiszemy też o trzecim, ostatnim dniu Festiwalu - niedzieli, 29 czerwca.

 

Organizatorem wydarzenia byli: Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Mecenasem Festiwalu był Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, a jednym z partnerów Festiwalu - Bank Spółdzielczy w Gnieźnie – Mecenas Instytutu. Współorganizatorem Festiwalu była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

 

Fotorelacja z tego dnia Festiwalu - tutaj

 

30 czerwca 2025

Czytaj więcej

04 lipca 2025
Dokładnie pięć dni temu ostatni uczestnik opuścił gościnne Łubowo, gdzie w tamtejszym Hotelu Victoria odbywał
30 czerwca 2025
W niedzielne popołudnie w Łubowie zakończył się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”,
30 czerwca 2025
Za nami I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od piątku do niedzieli

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.