Porozmawiajmy na Fyrtlu… O dziejach gminy Kłecko

18 września 2024

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu pod wspólnym tytułem „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego. Spotkania są prowadzone przez regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności. Dzisiaj gościem K. Soberskiego był Jacek Molenda, regionalista, społecznik i pisarz zajmujący się od kilkudziesięciu lat dziejami Kłecka i gminy Kłecko.

Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.

 

Spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego, a ich bohaterami są ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści.Cykl jest organizowany przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna przy współpracy z bibliotekami w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn. Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno. Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

 

Wszystkich uczestników spotkania, których powitała Katarzyna Wudzińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kłecko. W gronie uczestników byli m.in. Barbara Hrab, koordynatorka festiwalu Fyrtel, starsza kustosz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna a w imieniu dyrektora gnieźnieńskiej książnicy - Piotra Wiśniewskiego - Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

 

Porozmawiali na Fyrtlu…

Gościem pierwszego spotkania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko był Jacek Molenda, regionalista, społecznik i pisarz zajmujący się od kilkudziesięciu lat dziejami Kłecka i gminy Kłecko.

 

Blisko półtora godzinna rozmowa dotyczyła historii Kłecka, jak i miejscowości tworzących gminę. Spotkanie rozpoczęli od książki Jacka Molendy zatytułowanej „Linia kolejowa nr 377 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska”.- Linia kolejowa Gniezno – Kłecko – Skoki, choć w nazewnictwie kolejowym występuje jako linia nr 377 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska powstała stosunkowo późno, gdyż dopiero w 1914 roku – mówi Jacek Molenda, regionalista z Kłecka, od wielu lat zafascynowany historią swojej „małej Ojczyzny”, który kilka lat zbierał materiały do tej pozycji. - Pobudowana w północnej części powiatu gnieźnieńskiego, wypełniła lukę jaką tworzyły wybudowane wcześniej linie tworzące trójkąt pomiędzy liniami Poznań – Pobiedziska – Gniezno (zbudowana w 1872 r.), Poznań – Skoki – Bydgoszcz (powstała w 1905 r.) oraz Gniezno – Janowiec – Nakło nad Notecią (pobudowana w 1887 r.) - dodaje.

 

Następnie J. Molenda opowiedział o swoich początkach, o tym skąd się u niego wzięła pasja do historii, do kolekcjonowania materiałów archiwalnych o gminie Kłecko, do fotografii, żeglarstwa i wielu innych jego życiowych pasji.

 

Później K. Soberski podkreślił, że duże znaczenie w realizacji pasji J. Molendy związanych z dziejami gminy Kłecko miały dwie osoby: prof. Jerzy Siepak i Włodzimierz Odojewski, związany z Kłeckiem, a po II wojnie światowej pracujący m.in. w Radiu Wolna Europa. J. Molenda przybliżył te dwie postacie, szczególnie W. Odojewskiego. Opowiedział też okoliczności napisania przez Odojewskiego niezwykłej książeczki pt. „Ikona Siergija”.

 

W dalszej części rozmowy obaj panowie poruszyli tematy związany z dziejami Działynia, Dębnicy, Sulina, Przybrody, Pomarzan, Świniar, a także Zakrzewa i Węsierskich.

 

W trakcie ich dyskusji nie zabrakło również spraw związanych z historią cywilnej obrony Kłecka we wrześniu 1939 roku. Na koniec K. Soberski zapytał swojego rozmówcę, jaka jest – jego zdaniem – największa tajemnica dotycząca historii Kłecka. - Dla mnie największą zagadką, o której marzę, by została w końcu rozwiązana, jest miejsce spoczynku porucznika rezerwy Jana Lapis oraz Tadeusza Kutznera, czyli komendanta i jego zastępcy, którzy kierowali obroną Kłecka w 1939 roku.  Do dzisiaj nie wiemy, gdzie zostali pochowani. Są tylko przypuszczenia i różne teorie. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie odnalezione miejsce, gdzie zostali pochowani – podkreśla.

 

Później był czas na liczne pytania ze strony publiczności, kierowane zarówno do J. Molendy, jak i do K. Soberskiego.

 

Na zakończenie spotkania, dyrektor kłeckiej biblioteki wręczyła podziękowania na ręce J. Molendy, K. Soberskiego i – w zastępstwie dyrektora Wiśniewskiego – na ręce I. Wiśniewskiej.

Po spotkaniu, była jeszcze możliwość rozmów kuluarowych między uczestnikami spotkania. Zdaniem uczestników dzisiejszej debaty, pierwsze spotkanie z cyklu pod wspólnym tytułem „Porozmawiajmy na Fyrtlu” było bardzo udane i potrzebne.

 

Zapraszamy do Kiszkowa

Drugie spotkanie odbędzie się w piątek, 20 września o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo. Gościem Karola Soberskiego będzie dr Bartosz Krakowski, przyrodnik, regionalista, pisarz, a tematem rozmowy m.in. Stawy Kiszkowskie, historia Kiszkowa, tajemnice tej gminy, zagadki związane z okresem międzywojennym i II wojną światową oraz mało znane ciekawostki dotyczące miejscowości leżących na terenie kiszkowskiej gminy.

 

Fotorelacja ze spotkania - tutaj

Zobacz nasze produkty:

Czytaj więcej

10 grudnia 2024
W tym roku minęło 85 lat od pierwszych niemieckich transportów śmierci w mobilnych komorach gazowych,
07 grudnia 2024
Ponad 2 godziny trwało wczorajsze mikołajkowe i nocne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Modliszewie! Wydarzenie odbyło
04 grudnia 2024
Wielu moich Czytelników zapewne słyszało o tragedii do której doszło 30 grudnia 1912 roku podczas

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.