Porozmawiajmy na Fyrtlu… O odkryciach, książkach i Ostrowie Lednickim

01 października 2024

W kameralnym gronie odbyło się dzisiaj piąte spotkanie  z cyklu „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Tym razem gościliśmy w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, gdzie z Tadeuszem Panowiczem, autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, bibliofilem, zbieraczem staroci, rysownikiem i pisarzem rozmawiał Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. 

Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści. Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.

 

Do współpracy przy tym wydarzeniu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła biblioteki w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno. 

Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, a spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego (prezesa Instytutu Literackiego).

 

Legenda wśród regionalistów

Dzisiejsze spotkanie w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo rozpoczęła Iwona Wiśniewska, dyrektor placówki, która powitała gości spotkania: Tadeusza Panowicza i Karola Soberskiego. 

 

Tadeusz Panowicz urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży, Jego spotkania ze słuchaczami zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, bo potrafi mówić barwnie i ze swadą. Za wieloletnią popularyzację wiedzy m.in. został uhonorowany złotą odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Posiada wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

 

Warto dodać, że już w styczniu 2012 r. Tadeusz Panowicz został wyróżniony przez portal turystykalokalna.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl, którego twórca jest Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego) za całokształt dotychczasowej działalności!

 

Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Ponadto aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych – Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym, Wielkopolskim Towarzystwie Przyjaciół Książki, Towarzystwie im. Stanisława Mikołajczyka, Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk, Gnieźnieńskim Towarzystwie Fotograficznym.

 

To namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”.

 

Potrafi również malować i rysować. Szczególnie jednak upodobał sobie rysowanie zabytków i pismo artystyczne. Chociaż to żmudne i wyczerpujące zajęcie, to właśnie wykonane przez niego grafiki są swoistym majstersztykiem, które finezją i wyrachowaniem cieszą oczy. Prace pana Tadeusza można spotkać w Europie, Azji, Australii i na kontynencie amerykańskim, na wodzie i w powietrzu, ponieważ pływają na okrętach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska” oraz latają na pokładzie samolotu „Gniezno”. Jego kunsztowne grafiki zdobią też stronice książek i czasopism.

 

Jest także autorem aktów erekcyjnych pomników i ważnych budowli m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wielu adresów okolicznościowych. To on wykonał pierwsze wpisy do „Księgi pamiątkowej” na gnieźnieńskie „Zjazd Prezydentów” w 2000 roku.

 

Swoje zbiory wielokrotnie prezentował na wystawach: w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”, siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, studiu TVP Poznań, domach kultury, szkołach.

 

Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej” czy ostatniej „Gniezno i okolice. Unikatowe rysunki Tadeusza Panowicza”. 

 

Porozmawiali na Fyrtlu…

Następnie rozpoczęła się ponad dwugodzinna rozmowa Karola Soberskiego z Tadeuszem Panowiczem. Panowie rozmawiali o początkach pracy T. Panowicza, bo należy podkreślić, że w przyszłym roku stuknie 60 lat działalności T. Panowicza

.

Dalej była mowa o jego odkryciach archeologicznych i jego wielkiej miłości czyli kolekcjonerstwie. Nie zabrakło pytań o książki, fotografie, pocztówki, czy dokumenty. 

T. Panowicz opowiedział także jak zaczęła się jego przygoda z malowaniem i rysowaniem, a także przyznał, że niektóre jego pracy powstają w kilka godzin, a na inne potrzebuje kilku dni.

K. Soberski pytał również o książki, szczególnie te związane z gminą Łubowo i powiatem gnieźnieńskim, jak również o najbliższe plany wydawnicze.

 

Gość spotkania przyznał również, że wielką rolę w jego życiu i działalności odgrywa miejsce w którym mieszka, czyli obrzeża Lednickiego Parku Krajobrazowego, a także bliskość Ostrowa Lednickiego, z którym T Panowicz związał część swojego życia pracując w Muzeum.

W trakcie dyskusji K. Soberskiego i T. Panowicza, nie brakowało pytań od publiczności, a po zakończeniu spotkania także na rozmowy kuluarowe, które trwały ponad godzinę. W sumie spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 17.00, zakończone zostało po godz. 20.00.

 

Na koniec dyrektorka biblioteki I. Wiśniewska wręczyła podziękowania na ręce T. Panowicza i K. Soberskiego.

 

Zapraszamy do Czerniejewa

Kolejne, szóste spotkanie odbędzie się w środę, 2 października o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo. Gościem K. Soberskiego będzie Jan Kulpiński, społecznik, regionalista - wieloletni kierownik Domu Dziecka w Czerniejewie.

 

Fotorelacja ze spotkania - tutaj

Zobacz nasze produkty:

Czytaj więcej

14 października 2024
Jerzy Waldorff zachwycał się nią w swoich felietonach, Feliks Nowowiejski słał jej listy w których
11 października 2024
Dzisiaj oficjalnie wystartowała strona internetowa Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich i wraz ze
10 października 2024
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym zorganizowało dzisiaj kolejne spotkanie z cyklu „Danie wspólnych chwil

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.