Uczniowie z gminy Gniezno poznawali świat i Polskę z Jackiem Podemskim!

Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie zainaugurowała projekt edukacyjny pod nazwą „Poznajemy świat i regiony Polski ze znanymi i cenionymi osobami” realizowany w szkołach podstawowych gminy Gniezno. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w Jankowie Dolnym i Goślinowie, a gościem specjalnym obu spotkań był Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Partnerem projektu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Kolejne spotkania już w przyszłym roku.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie zainaugurowała projekt edukacyjny pod nazwą „Poznajemy Świat i regiony Polski ze znanymi i cenionymi osobami” realizowany w szkołach podstawowych gminy Gniezno. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w Jankowie Dolnym i Goślinowie.

 

Gościem specjalnym obu spotkań był Jacek Podemski,– dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.

 

Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek Podemski ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.

 

Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.

 

W Jankowie Dolnym i Goślinowie

W spotkaniu w Szkole Podstawowej w Jankowie Dolnym wzięło udział blisko 70 uczniów ze szkoły w Jankowie Dolnym i Szczytnikach Duchownych. Z kolei w Goślinowie w spotkaniu uczestniczyło kilkunastu uczniów. 

 

Pan Jacek Podemski przeprowadzi Was po znanych i nieznanych zakątkach Świata i Polski. Jestem przekonana, że będzie to wyjątkowa podróż do Japonii oraz po Warszawie, która na długo zapadnie w Waszej pamięci - powiedziała, witając uczestników spotkań, Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie. 

 

Następnie Jacek Podemski zaprezentował jeden z odcinków programu „Wstęp Wzbroniony” opowiadający o Powstaniu Warszawskim i pokazał Warszawę od zupełnie innej strony. Przy okazji przypomniał o najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego, którzy byli w wieku uczniów obecnych na obu spotkaniach. 

 

W drugiej części spotkania J. Podemski przybliżył uczniom Japonię - kraj, który J. Podemski odwiedza kilka razy w roku. Opowiedział katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie do której doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Ale przede wszystkim przybliżył Japonię od takiej strony, której nie znajdziemy w żadnych przewodnikach turystycznych. Wspomniał o swoich przeżyciach podczas wędrówek po Tokio, o wrażeniach które na nim zrobiło tokijskie metro (o dworcu w Tokio na które prowadzi 210 wejść!), o pobycie pod górą Fuji, o Wyspach Kotów, a także o codziennym zwyczajach Japończyków (np. o ich podejściu do swoich zwierzchników). Nie brakowało też anegdot związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni.

 

Po obu spotkaniach był czas na liczne pytania od uczniów, którzy bardzo żywo reagowali na opowieści J. Podemskiego. Po spotkaniach był czas na pamiątkowe fotografie.

 

Partnerem projektu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Kolejne spotkania już w przyszłym roku.

 

Fotorelacja do obejrzenia tutaj

23 listopada 2024

Czytaj więcej

04 grudnia 2024
Wielu moich Czytelników zapewne słyszało o tragedii do której doszło 30 grudnia 1912 roku podczas
30 listopada 2024
To będzie pierwsza taka okazja w historii dworu w Rybieńcu! Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko
28 listopada 2024
Przy komplecie publiczności w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się dzisiaj wieczorem

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.