Weekend, który pachniał książkami, brzmiał opowieściami, smakował przygodą i historiami z końca świata

Dokładnie pięć dni temu ostatni uczestnik opuścił gościnne Łubowo, gdzie w tamtejszym Hotelu Victoria odbywał się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”. Mimo upływu tych kilku dni, emocje jeszcze nie opadły i cały czas w mojej głowie mam różnorodność prelekcji, gorącą dyskusję panelistów czy też wielogodzinne rozmowy kuluarowe, które trwały do wczesnych godzin porannych. Festiwal okazał się wielkim sukcesem i pokazał, że warto w naszym regionie organizować wydarzenia łączące podróże i literaturę. Wydarzenie na które miałem zaszczyt zaprosić wybitnych podróżników i pisarzy. Zasiane ziarno podczas festiwalu będzie w najbliższych latach wydawać plon obfity! 

I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od 27 do 29 czerwca odbywał się w Łubowie, to był mój pomysł, ale nigdy bym go nie zrealizował, gdyby nie Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Nasze spotkanie jesienią ubiegłego roku i myśl, by wspólnie (mój Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury) zorganizować taki festiwal, szybko przerodził się w praktyczne działanie. Efektem był wspomniany Festiwal!

 

Z tego względu Iwonie Wiśniewskiej należą się wielkie podziękowania, że mi zaufała i że mogliśmy wspólnie zorganizować tak fantastyczny festiwal. 

 

Jaki to był Festiwal?

Mnie osobiście nie wypada go oceniać, ale pozwolę sobie zacytować fragment z bloga czytampopolski.pl autorstwa Małgosi Poniatowskiej (uczestniczki tegoż Festiwalu):

 

Trzy dni. Dziesiątki inspirujących spotkań. Setki rozmów. Tysiące myśli, które zabrały uczestników dalej niż jakiekolwiek bilety. Tak minął I Festiwal Podróży i Książek „Pogranicza Literatury”, który odbył się w czerwcu 2025 roku w Łubowie – miejscu, gdzie historia spotkała się z pasją, a literatura z wędrówką przez świat i przez siebie. Weekend, który pachniał książkami, brzmiał opowieściami, smakował przygodą i historiami z końca świata. Było tak, jak z dobrą książką: żal, że się skończyła…(…)

(…) Za ideą festiwalu stoi Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niestrudzony popularyzator lokalnych tajemnic. Jak sam podkreślił, głównym celem wydarzenia była promocja turystyczna regionu Gniezna, a zwłaszcza gminy Łubowo – obszaru pełnego niedocenionych perełek historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Ale – jak to zwykle bywa z podróżami – droga poprowadziła znacznie dalej. (…)

(…) Trzydniowa uczta duchowa dla podróżników, miłośników książek i poszukiwaczy tajemnic, powiązała literaturę z odkryciami. Inspirujące spotkanie pasjonatów, którzy odkrywają świat przez pryzmat książek i podróży, wzbogaciło wyobraźnię i poszerzyło horyzonty uczestników Festiwalu. Impreza ta udowodniła, że książki i podróże to duet idealny – inspirujący, odkrywczy i zaskakująco lokalny. Czerwcowy event stał się centrum spotkań z historią, pasją i ludźmi, którzy nie boją się myśleć szerzej niż granice mapy. Jeśli literatura to podróż, to właśnie odbyliśmy ją w najlepszym towarzystwie.

I Festiwal „Pogranicza Literatury” zakończył się, ale zostawił po sobie coś więcej niż tylko wspomnienia: zachętę do czytania świata uważniej, do odkrywania tego, co blisko – i do nieustannego przekraczania granic. Tych na mapie i tych w sobie.

 

Podziękowania

Czas by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wielkiej imprezy i do jej sukcesu. Dziękuję zatem całej ekipie Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która zaangażowała się w przygotowania do I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”.

 

Dziękuję członkom Instytutu i Fundacji, którzy zechcieli zaangażować się w Festiwal: Marzenie Kowalczyk, Marii Swobodzie, Aleksandrze Soberskiej, Arkowi Gacy, Maciejowi Bosakowi, Irkowi Szews-Tadych, Włodkowi Birontowi, Robertowi Aniołowi, Przemkowi Białczykowi, Pawłowi Swobodzie, a także osobom, które nie są w naszej Fundacji, a wspierały nas podczas Festiwalu: Dorocie Herman, Ewie Szymczak, Katarzynie Płocińskiej, Monice Zielińskiej-Futyma i Małgorzacie Poniatowskiej. Bez Waszej pomocy, Festiwal nie wyglądałby tak, jak wyglądała!

 

Dziękuję właścicielom i obsłudze Hotelu Victoria za profesjonalną obsługę i za ten ciepły klimat, który wnieśli w te festiwalowe dni.

 

Osobne podziękowania kieruję na ręce patrona honorowego Festiwalu – Andrzeja Łozowskiego, wójta gminy Łubowo. Podziękowania kierują również do Barbary  Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie i całemu Bankowi, za wsparcie tego przedsięwzięcia. Dziękuję ks. Karolowi Świderskiemu, proboszczowi parafii w Łubowie za możliwość wieczornego zwiedzania kościoła pw. św. Mikołaja.

 

I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” nie przyciągnąłby wielu uczestników gdyby nie zacne grono prelegentów, którzy przyjęli moje zaproszenie i pojawili się w Łubowie. Gorące podziękowania płyną do: Malwiny Kowszewicz, Joanny Sypuły-Gliwy, Jolanty Marii Kalety, Magdaleny Woch, Dariusza Garby, Jacka Podemskiego, Mikołaja Gospodarka, Marka Dudziaka, Macieja Jędrzejczaka, Tomasza Grzywaczewskiego, Andrzeja Ceglarskiego i Tomasza Górskiego.

 

Dziękuję również osobom, które zgodziły się zaprezentować swoje wystawy w Centrum Kultury (a które można oglądać do końca lipca): Tadeuszowi Panowiczowi, Wojciechowi Śmieleckiemu i Robertowi Aniołowi.

Dziękuję wszystkim, którzy mieli swoje stoiska na Kiermaszu Książki i Pchlim Targu.

 

Dziękuję Wam wszystkim za wykłady i za te wspólnie spędzone festiwalowe dni. I za te wielogodzinne rozmowy kuluarowe, które trwały do wczesnych godzin porannych, a które zapewne wkrótce zaowocują ciekawymi projektami literacko-turystycznymi w naszym regionie!

 

Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników Konferencji, którzy zdecydowali się ten ostatni weekend czerwca września spędzić w Łubowie.

 

Uff… Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem… I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” przeszedł do historii, chociaż zapewne jeszcze przez długi czas będziemy do niego powracać…

Kiedy druga edycja Festiwalu? Odpowiedź na to pytanie poznamy najpóźniej do końca listopada tego roku.

 

Zapraszam na… VI Festiwal Historyczny

Tymczasem zapraszam na szósta edycję innego mojego projektu - Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego VI edycja odbędzie się od 22 do 24 sierpnia tego roku w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku (gmina Gniezno). Już dzisiaj wiem - ze względu na wyjątkowe grono prelegentów, których zaprosiłem - że będzie to ekscytujące i wyjątkowe wydarzenie! 

 

 

Wszystkich którzy chcieliby współtworzyć z nami oba Festiwale, zapraszam do współpracy!
 

Karol Soberski
Prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”

04 lipca 2025

Czytaj więcej

04 lipca 2025
Dokładnie pięć dni temu ostatni uczestnik opuścił gościnne Łubowo, gdzie w tamtejszym Hotelu Victoria odbywał
30 czerwca 2025
W niedzielne popołudnie w Łubowie zakończył się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”,
30 czerwca 2025
Za nami I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od piątku do niedzieli

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.