Weekend w pałacu, czyli fantastyczne atrakcje turystyczne okolic Rybieńca!

W pałacu w Rybieńcu w gminie Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim, od piątku do niedzieli odbywał się czwarty „Turystyczny weekend z gwiazdą”. Trzy dni w pałacu, wypełnione były prelekcjami, wycieczkami i długimi rozmowami, na które przyjechali miłośnicy historii i turystyki z Wrocławia, Poznania, Brodnicy, Mieszkowic koło Gryfina, Gniezna, Wałbrzycha, Dalek (gmina Gniezno), Wyszkowa, Czerlejna koło Kostrzyna i Ciechocinka. Pomysłodawcą i organizatorem „Weekendu” był Karol Soberski oraz kierowany przez niego Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Drugi dzień „Weekendu” to zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych okolic Rybieńca.

IV „Weekend z historią” w pałacu w Rybieńcu zaczął się w piątek, 14 marca punktualnie o godz. 18.00. Otworzył go pomysłodawca wydarzenia, czyli był Karol Soberski. W oficjalnym otwarciu uczestniczył także Pan Mieczysław, właściciel obiektu.

 

Następnie odbyła się czwarta odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami, która była jednym z punktów programu „Turystycznego weekendu z gwiazdą”.

 

Drugi dzień IV „Weekendu” w rybienieckiej rezydencji rozpoczął się od wyśmienitego śniadania, po którym wszyscy zwarci i gotowi wyruszyli w trasę, by poznać atrakcje turystyczne okolic Rybieńca! W rolę przewodnika wcielił się K. Soberski.

 

Pierwszy przystanek wypadł w Łagiewnikach Kościelnych (gmina Kiszkowo), gdzie uczestnicy wyjazdu zobaczyli przepiękny drewniany kościół pw. Bożego Ciała. – O kościele pw. Bożego Ciała wspominają akta konsystorialne gnieźnieńskie już w 1420 r. Na początku XVI wieku, Jerzy Latalski – właściciel wsi, odebrał świątynię katolikom i przekazał ją najpierw kalwinom, później luteranom, a na końcu Braciom Czeskim. W 1614 r. rodzina Latalskich sprzedała Łagiewniki Kośc. Mikołajowi Górskiemu z Miłosławia, który z kolei zwrócił ją katolikom. Kościół ma wiele niezwykle unikatowych zabytków. Obecny kościół został zbudowany w 1741 roku – mówi Karol Soberski.

 

Następnie wszyscy przeszli ze świątyni do stawu na którym jest wyspa zwana „Kipa”. – Tak jest nazywana wyspa na stawie, która znajduje się w pobliżu dworu pochodzącego prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. Według opowiadań mieszkańców, dwór z wyspą łączył podziemny tunel… - zaczął swoją opowieść K. Soberski.

 

Kolejnym punktem na trasie wycieczki było Gorzuchowo w gminie Kłecko, a konkretnie miejsce zwane „Kuś”. – Jest to niezwykłe miejsce na mapie Polski! 30 września 1761 r. spalono tam dziesięć zielarek! - podkreśla K. Soberski.

 

Z gminy Kłecko grupa pojechała na teren gminy Mieścisko, a dokładnie do miejscowości Budziejewko, by zobaczyć znajdujący się tam niezwykły cud przyrody. – Jest to okaz unikatowy na skalę Wielkopolski. Znajduje się w małej wiosce Budziejewko niedaleko Mieściska w powiecie wągrowieckim. Mowa o ogromnym kamieniu: jego obwód wynosi 20,5 m, długość 7,5 m, szerokość 4,7 m, wysokość 1,3 m, a głębokość zalegania w ziemi 2,7 metra - mówi K. Soberski, który następnie opowiedział legend o św. Wojciechu i jego związku z głazem w Budziejewku.

 

Ostatnim punktem kilkugodzinnej wyprawy była miejscowość Popowo Kościelne i piękny drewniany kościół, wzniesiony w 1629 roku, pod wezwaniem Zwiastowania NMP. Uwagę uczestników wycieczki szczególnie zwróciło wyposażenie wnętrza świątyni pochodzące z XVII i XVIII wieku oraz umieszczone na bocznych ścianach kościoła XVII-wieczne portrety trumienne, w tym portret fundatora, Stanisława Zagórskiego z Zagorzyc. Jednak Karol Soberski szczególną uwagę grupy zwrócił na kilkanaście kapliczek pochodzących w 1926 r. z figurami świętych, które znajdują się wokół kościoła.

 

Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni atrakcjami, które zobaczyli i wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że gmina Kiszkowo, Kłecko i Mieścisko  mają wiele ciekawostek do zaoferowania turystom.

 

Po powrocie do pałacu w Rybieńcu, wyśmienitym obiedzie i dwóch godzinach odpoczynku (i spacerów po molo), przyszedł czas na ognisko z pieczonymi kiełbaskami, pysznymi sałatkami i niezwykłą aurą, którą tworzyło sąsiedztwo pałacu!

 

Nocne Polaków rozmowy przy ognisku - przy przepięknym księżycu - trwały do późnych godzin nocnych i zakończyły się gdy zaczynało świtać...

 

Z kolei w niedzielę odbyło się unikatowe zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Rybieńcu, ale o tym w kolejnym artykule.

 

Fotorelacja z wycieczki tutaj

 

​​​​​​​

17 marca 2025

Czytaj więcej

24 marca 2025
Jerzy Waldorff zachwycał się nią w swoich felietonach, Feliks Nowowiejski słał jej listy w których
16 marca 2025
W pałacu w Rybieńcu (gmina Kiszkowo) odbyła się czwarta edycja „Turystycznego weekendu z gwiazdą”, którą
25 lutego 2025
Blisko 2 godziny trwało dzisiejsze wieczorne spotkanie pisarza Karola Soberskiego z czytelnikami w Miejsko-Gminnym Ośrodku

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.