„Linia kolejowa nr 377 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska”. 

40,00 zł

 

Tę książkę powinien mieć w swojej bibliotece każdy miłośnik kolei i linii kolejowych, każdy zafascynowany historią Kłecka i okolic, jak również każdy lubiący czytać o zagadkach naszego regionu. Mowa o książce Jacka Molendy, regionalisty z Kłecka, zatytułowanej „Linia kolejowa nr 377 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska”. 
Niewielka ilość materiałów historycznych sprawia, że książka J. Molendy jest unikatem i prawdziwą „perełką” dla miłośników kolei, ponieważ nigdy wcześniej nikt nie podjął się próby opisania całościowo tej pięknej, malowniczo przebiegającej i mającej swoje sekrety linii kolejowej.

Czas dostawy: 48 h

02 października 2024

Opis książki

 

 Linia kolejowa Gniezno – Kłecko – Skoki, choć w nazewnictwie kolejowym występuje jako linia nr 377 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska powstała stosunkowo późno, gdyż dopiero w 1914 roku – mówi Jacek Molenda, regionalista z Kłecka, od wielu lat zafascynowany historią swojej „małej Ojczyzny”, który kilka lat zbierał materiały do tej swojej pozycji. - Pobudowana w północnej części powiatu gnieźnieńskiego, wypełniła lukę jaką tworzyły wybudowane wcześniej linie tworzące trójkąt pomiędzy liniami Poznań – Pobiedziska – Gniezno (zbudowana w 1872 r.), Poznań – Skoki – Bydgoszcz (powstała w 1905 r.) oraz Gniezno – Janowiec – Nakło nad Notecią (pobudowana w 1887 r.) - dodaje.

 

Książka J. Molendy podzielona jest na dziewięć ciekawych rozdziałów. Szczególnie warto zapoznać się z rozdziałem w którym znajdziemy historię wybudowania tej linii, ale i okoliczności w których narodził się pomysł, by powstała linia kolejowa z Gniezna do Sławy. Inną ciekawostką książki jest opis konstrukcji pięknego mostu kolejowego w Kłecku, jak i opisy walk powstańczych o kłecki dworzec w 1918 roku. W książce znajdziemy też opis wypadku kolejowego do którego doszło na tej linii, w okolicach Rybna Wielkiego, 30 czerwca 1962 roku.

 

Wielkim atutem tej pozycji są niezwykłe zdjęcia z okresu międzywojennego, w tym fotografie z budowy mostu kolejowego w Kłecku, czy zdjęcie z września 1939 roku przedstawiające wspomniany most wysadzony przez wycofujące się wojska polskie. Nie brakuje także rozkładów jazdy z okresu sprzed II wojną światową, z czasów okupacji i okresu powojennego.

 

Autor: Jacek Molendą

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 56

Format: B5
Papier: kreda

ISBN: 

Kategoria: historia, przewodnik turystyczny

Inne książki

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.