„Raport Habera”

60,00 zł

 

Pierwsza książka pt. „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”  ukazała się jesienią 2021 r., ale w ostatnich 3 latach pojawiło się wiele nowych, często sensacyjnych informacji dotyczących Mariana Habera, ale przede wszystkim autor książki odnalazł wiele cennych i bezcennych dzieł sztuki z kolekcji M. Habera, które do 1939 roku znajdowały się w jego pałacu w Kołdrąbiu! Stąd decyzja o wydania drugiej części książki o działalności M. Habera pod tytułem „Raport Habera”! Pozycja ta opowie nie tylko o dziełach sztuki, czy starodrukach należących do dziedzica Kołdrąbia, o ich losach, ale również o jego walce o polskość Wielkopolski i Kujaw, walce poprzez gromadzenie pamiątek narodowych.
Zainteresowanych tą postacią i sekretami z związanymi z jego życiem odsyłamy do pierwszej części: „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Czas dostawy: wysyłka po premierze książki na początku stycznia 2025 r.

05 października 2024

Opis książki
 

Marian Haber, urodził 25 sierpnia 1901 roku,Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako „zapalony kolekcjoner”.
 

W swoich zbiorach miał m.in. bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku.


M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach. Poprzez swoje kontakty, M. Haber miał duży wpływ na rynek dzieł sztuki w Polsce, a także ingerował w twórczość artystyczną ze względu na modę.


Ale M. Haber miał też inną pasję: prowadzenie swego rodzaju pamiętników (a także gromadzenie dokumentów) dotyczących życia i działalności właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, kolekcjonowanie autografów największych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp. a także korespondowanie z najwybitniejszymi postaciami okresu międzywojennego.


M. Haber zmarł 2 września 1975 roku. Jest pochowany w Poznaniu.


Więcej o życiu i niezwykłej działalności M. Habera w książce pt. „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. 

 

Autor: Karol Soberski

Rok wydania: 2025

Liczba stron: 200

Format: B5

Papier: kreda

ISBN: 

Kategoria: historia pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, historia ziemiaństwa, II wojna światowa, zaginione dzieła sztuki

Inne książki

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.