Dzisiaj odbyło się siódme, ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Tym razem gościliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie (organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo), gdzie pisarz i dziennikarz, Karol Soberski rozmawiał przez blisko dwie godziny z Bożeną Szymanowską, regionalistką, pisarką i społeczniczka. Rozmowa dotyczyła historii Niechanowa, tamtejszego pałacu, Izby Pamięci znajdującej się w bibliotece, ale też pałacu w Arcugowie i innych historiach związanych z gminą Niechanowo.
Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści. Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.
Do współpracy przy tym wydarzeniu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła biblioteki w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno.
Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, a spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego (prezesa Instytutu Literackiego).
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie (organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo), gdzie pisarz i dziennikarz, Karol Soberski rozmawiał przez blisko dwie godziny z Bożeną Szymanowską, regionalistką, pisarką i społeczniczka.
Warto podkreślić, że wśród uczestników spotkania był m.in. Szymon Robaszkiewicz, wójt gminy Niechanowo oraz Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Rozmowę Karol Soberski rozpoczął od książki „Opowieści o Niechanowie… i okolicach”, którą Bożena Szymanowska napisała w 2013 roku, wspólnie z nieżyjącym już Janem Kozaneckim. Potem pytał o okoliczność powstania w latach 2018 – 2019, Sali Historii Gminy Niechanowo znajdującej się w miejscowej bibliotece.
W dalszej części rozmowy mowa była o wielu znakomitych, aczkolwiek zapomnianych postaciach związanych z gminą Niechanowo, jak Józef Wybicki, czy generał Jan Jakub Krasicki, właściciel Karsewa i Malczewa, oficer napoleoński.
Ciekawym wątkiem poruszonym przez K. Soberskiego w rozmowie z B. Szymanowską była zupełnie nieznana historia związana z gminą Niechanowo czyli dokonane w pierwszej połowie XIX wieku, porwanie przez hr. Ignacego Gurowskiego z Gurowa hiszpańskiej księżniczki Izabelli, dzięki czemu hrabia wszedł do królewskiego rodu de Bourbon.
Duża część rozmowy poświęcona była dziejom Arcugowo i jego przedwojennego właściciela hr. Wacława Rzewuskiego oraz jego siostry Elżbiety. W trakcie rozmowy nie zabrakło także dyskusji na temat pałacu w Niechanowie i ich właścicieli, rodu Żółtowskich. Szczególnie, że Stanisław hr. Żółtowski herbu Ogończyk z Niechanowa ożenił się z Marią Jadwigą księżną Sapieha-Kodeńską z Krasiczyna herbu Lis, siostrą ks. arcybiskupa Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. - Spoczywa ona w cieniu niechanowskiej świątyni - zaznacza K. Soberski.
Podczas dyskusji K. Soberskiego i B. Szymanowskiej nie brakowało pytań od publiczności, a po zakończeniu spotkania także na rozmowy kuluarowe.
Na koniec rozmowy bukiet kwiatów na ręce B. Szymanowskiej złożyli członkowie jej rodziny, a wójt Sz. Robaszkiewicz podziękował jej wręczają okolicznościowy upominek.
Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.