Dzisiaj po raz trzeci odbyło się spotkanie z cyklu pod wspólnym tytułem „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Tym razem na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieleszynie, w świetlicy wiejskiej w Mieleszynie, odbyło się spotkanie z Januszem Sztukowskim, regionalistą i społecznikiem. Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego. Spotkania są prowadzone przez regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności. Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.
Cykl jest organizowany przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna przy współpracy z bibliotekami w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno. Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.
Spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego (prezesa Instytutu Literackiego), a ich bohaterami są ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści.
Gości dzisiejszego spotkania w Mieleszynie powitała Olga Hajkowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieleszynie, która przedstawiła ideę spotkania oraz głównych bohaterów wieczoru. Gościem trzeciej odsłony „Porozmawiajmy na Fytlu...” był Janusz Sztukowski, regionalista i społecznik, wieloletni sekretarz gminy Mieleszyn.
Warto zaznaczyć, że wśród uczestników dzisiejszego spotkania byli m.in. Elżbieta Zielińska, córka Wacława Szczepańskiego, który 9 września 1939 roku uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego w Mielnie, gdzie Niemcy ostatecznie zamordowali 7 Polaków (o tej historii także rozmawiano podczas spotkania), Janusz Kamiński, wieloletni wójt gminy Mieleszyn, Karol Kubicki, sołtys Mieleszyna, Lidia Pierzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie (gmina Gniezno) oraz Barbara Hrab, koordynatorka festiwalu Fyrtel, starsza kustosz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Pierwszy temat, który w rozmowie z J. Sztukowskim poruszył prowadzący Karol Soberski, była historia śmierci Wojciecha Cieślewicza, 29-letniego dziennikarza, pierwszej ofiary Stanu Wojennego w Poznaniu, który zmarł 2 marca 1982 r. po pobiciu przez ZOMO (W. Cieślewicz urodził się 9 lutego 1953 r. w Mieleszynie, a spoczywa na cmentarzu w Kcyni w powiecie nakielskim). J. Sztukowski (którego W. Cieślewicz był kuzynem) opowiedział o jego osobie, jego działalności i okolicznościach śmierci.
Następny poruszony temat, to dzieje Mieleszyna i okolic w okresie międzywojennym. Jest to temat szczególnie blisko J. Sztukowskiemu i przedstawił kilka nieznanych faktów z tamtego okresu.
Dalej gość spotkania opowiadał o ziemiaństwie na terenie gminy Mieleszyn, szczególnie o Popowie Ignacewie, majatku w Mieleszynie czy Popowie Podleśnym, o swoich poszukiwaniach ciekawostek związanych z tymi majątkami. Nie zabrakło też rozmów o Łopiennie i tajemnicach tej miejscowości. Poruszono również tematy związane z II wojną światową, z niemieckimi zbrodniami (w tym tej z Mielna) oraz innymi wydarzeniami tego okresu na terenie gminy Mieleszyn.
W trakcie całego spotkania, aktywny udział w dyskusji wzięli także obecni na sali, którzy zadawali wiele pytań i dopowiadali wiele nieznanych szczegółów do omawianych wydarzeń.
Na zakończenie spotkania, dyrektorka mieleszyńskiej biblioteki wręczyła podziękowania na ręce J. Sztukowskiego i K. Soberskiego. Później była jeszcze możliwość rozmów kuluarowych między uczestnikami spotkania.
Kolejne, czwarte spotkanie odbędzie się w środę, 24 września o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie, a dokładnie do Klubu Kobiet Aktywnych w Zdziechowie. Odbędzie się tam spotkanie z Pawłem Noskiewiczem, kolekcjonerem, rekonstruktorem i regionalistą. Tematem rozmowy będzie m.in historia Zdziechowy i gminy Gniezno, Powstanie Wielkopolskie, jego pasja czyli kolekcjonerstwo i rekonstrukcja historyczna.
Zapisz się na newsletter i otrzymuj bieżące informacje o działalności Instytutu Literackiego.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.